İçeriğe geç

Neden Saian Dinlemeliyiz?

Saian Sakulta Salkım

Öncelikle Saian’ı tanımalıyız. Hadi tanıyalım.

Sahnede kullandığı mahlası Saian olan Güney Erkurt 1983 yılında Mersinde doğmuştur.1994 senesinde tanıştığı hip-hop kültürünün Rap dalında onlarca albüm yaptı ve onlarca albümde yer aldı.Saian’ın farklı bir tarzı olduğu sevenleri ve sevmeyenleri dahil herkesçe kabul edilen bir gerçektir. Tarzının farklı olmasının sebebi Edebiyattan yola çıkmasınıdır. Değerli şairlerimize atıf ve alıntı yapması bunun en büyük kanıtı.Edebiyat ile üniversitede tanıştığını söyler ve şunu ekler “Nazımı (Nazım Hikmet) bize öyle bir tanıttılar ki, tanısam bıçaklardım.”

Son zamanlarda Türkçe-Rap dinleyicileri sanatçılardan edebi, felsefik veya politik bir tarz beklemiyor aksine cinsellik, uyuşturucu, küfür dolu şeyler bekliyor.Fakat Saian’ı göz önünde bulundurduğunuzda alçak seviyedeki rap’i kırıyor. Önceki Blog yazımda bahsettiğim bazı şeylere burada tekrar değinmem gerek. Saian sadece edebi yönünü konuşturarak rap yapmıyor. Protest ve baş kaldırı yanı da var. Daha önce dediğim gibi sanatçının duygu ve düşüncelerine katılmak zorunda değiliz ancak bence bir şans vermemiz gerek.

“Kanunsuzlar” adlı parçası hakkında konuşmak istiyorum.Öncelikle parçadaki jargona ve ağıza bu denli hakim olması beni şaşırtıyor. Kendisinin betimleme yeteneğiyle gövde gösterisi yaptığını düşünüyorum.Ancak kendisi biraz daha tevazu göstererek şu cümleleri sıralıyor

“Bu sadece kendimce yazdığım bir deneme, mızrağımı sivriltmek için bir masat. Ritim beni kısıtlarken böyle ağır bir jargon diliyle böyle bir hikâyeyi becerebilir miyim acaba diye sorarak denediğim bir parça. Bu kadar. Parçada başka katmanlar yok.”

“Mübeccel” Adlı parçası hakkında konuşmak istiyorum. Ece Ayhan’ın Galata Kantosu adlı şiirine ithafen okuduğu parça.Diğer parçalarına göre çok kısa olmasına rağmen benim için en değerli parça bu olabilir.Mutlaka dinlemelisiniz.

Eğer kendisine bir şans vermek istiyorsanız mutlaka “Kangren” ve “Makber” adlı parçalarını dinlemelisiniz. Makber Eski dilde mezar anlamına gelmektedir. Bu şarkı dahil Saian şarkılarını dinlerken sadece bir şarkı dinlemiyorsunuz sağlam bi kitap okuyorsunuz, güzel bir film izliyorsunuz ve adeta bir şehri uçak ile geziyorsunuz.

Bana Güvenin, Herkese Aynı parçalar hitap etmeye bilir. Gezin araştırın dolaşın elbet çok beğeneceğiniz bir parçasına denk geliceksiniz.
Bilgilerinize sunar iyi günler dilerim 🙂

Yayınlandı:Genel

İlk Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Author